Relacje na rynku nieruchomości
Na rynku nieruchomości występują 3 główne kategorie uczestników:
-
strona podażowa - właściciele nieruchomości i developerzy,
-
strona popytowa -potencjalni nabywcy i najemcy
-
strona obsługująca obrót nieruchomościami – nieruchomiści, notariusze, geodeci, rzeczoznawcy majątkowi, rejestry ksiąg wieczystych i ewidencji gruntów i budynków.
Działania dotyczące obrotu nieruchomościami wymagają zachowania wymaganej prawem formy aktu notarialnego, aby były skuteczne. Wiedza uczestników rynku nieruchomości często jest niewystarczająca w tym zakresie i dlatego zadaniem nieruchomistów – licencjonowanych pośredników w obrocie nieruchomościami - jest sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości, pozyskanie odpowiednich dokumentów, doradzenie ceny w dobrej relacji do wartości rynkowej i kompleksowe przeprowadzenie transakcji i wydania nieruchomości. Ciągła edukacja społeczeństwa w tym zakresie jest ważna i pilna. Przykładem tej edukacji są artykuły popularyzujące tę wiedzę w Kurierze Nieruchomości, który ukazuje się już w kilku regionach Polski, jak np. w Małopolsce, na Podkarpaciu czy na Śląsku. Jest to pismo adresowane to potencjalnych klientów rynku nieruchomości, ale również czytane przez samych nieruchomistów działających w biurach nieruchomości. Od maja 2002 prowadzimy regularną działalność edukacyjną skierowanej zarówno do klientów rynku ZAMAWIAJĄCYCH usługi obrotu nieruchomościami, jak i do WYKONAWCÓW tych usług - licencjonowanych nieruchomistów oraz ich asystentów - personelu pracującego pod ich nadzorem w biurach nieruchomości. Dzielimy się zatem naszymi doświadczeniami i informacjami dla dobra klientów biur nieruchomości, jak i obsługujących ich nieruchomistów, we wszystkich regionach Polski.
1. OCZEKIWANIA KLIENTA RYNKU NIERUCHOMOŚCI
Klient chcący przeprowadzić transakcję na rynku nieruchomości jest zainteresowany, aby transakcja ta była dokonana w szczególności:
-
Bezpiecznie bez ryzyka formalnego i finansowego;
-
Skutecznie pod względem prawnym
-
Korzystnie finansowo poprzez uzyskanie optymalnej ceny;
-
W terminie, czyli w założonym horyzoncie czasowym;
-
Kompleksowo i komfortowo.
Aby powyższe oczekiwania konsumenta mogły być spełnione, obsługujące go biuro nieruchomości powinno spełniać następujące warunki, które powinny być spełnione, najlepiej wszystkie na raz.
-
Bezpieczeństwo transakcji wynika ze starannego działania licencjonowanego nieruchomisty stosującego profesjonalną wiedzę i zawodowe standardy działania. Zasady etyki i standardy zawodowe obowiązują wszystkich nieruchomistów – pośredników w obrocie nieruchomościami, bez względu na to czy są zrzeszeni w Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości czy też nie. Wynika to z przyjętej procedury ich uzgodnienia, przyjęcia przez Ministra Infrastruktury i ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym. Ministerstwo Infrastruktury ogłaszając Zasady Etyki i Standardy Zawodowe czyni je obligatoryjnym prawem dla wszystkich nieruchomistów bez względu na ich przynależność stowarzyszeniową.
Podstawą działania nieruchomisty jest obowiązkowa umowa pośrednictwa na piśmie pomiędzy klientem jako zamawiającym i pośrednikiem jako wykonawcą. Praca bez zawartej umowy pośrednictwa jest sprzeczna z obowiązującymi przepisami i podlega karze. W tejże umowie pośrednictwa jest określone, jakich działań podejmuje się NIERUCHOMISTA oraz jakie będzie wynagrodzenie dla nieruchomisty w przypadku zrealizowania transakcji. Wynagrodzenie wypłacane jest przez zamawiającego na podstawie faktury, zwyczajowo 3% + VAT. NIERUCHOMISTA powinien być obligatoryjnie ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej, na dowód czego powinien on przedstawić stosowną polisę, która najczęściej jest wyeksponowana na ścianie w biurze, obok licencji zawodowej. Zwykle numery licencji i polisy ubezpieczeniowej figurują w nagłówku papieru firmowego biura nieruchomości. -
Skutecznie przeprowadzić transakcję to znaczy zachować niezbędne procedury prawne i przygotować dokumentację nieruchomości, aby sąd dokonał przeniesienia własności zgodnie z wolą stron i na warunkach przez nich uzgodnionych. Właściwe rozliczenie finansowe STRON umowy, zwłaszcza przy posiłkowaniu się kredytem lub zapłatą w ratach również należy do zakresu skuteczności w sensie zapewnienia egzekucjizobowiązań.
-
Korzystna transakcja, czyli uzyskanie optymalnej ceny, jest możliwa pod warunkiem nieograniczonej współpracy biura reprezentującego klienta z wszystkimi, którzy mogą dostarczyć kontrahenta do posiadanej oferty. Oferta powinna być wystarczająco i niezwłocznie wyeksponowana celem znalezienia kontrahenta. Szerokie i dokładne opisanie oferty jest praktycznie możliwe tylko w systemie wyłączności, czyli wyłącznej reprezentacji klienta przez wybrane przez niego biuro. Profesjonalne biuro potrafi poprzez uzyskanie optymalnej ceny skompensować klientowi w części lub nawet całości prowizję. W tej materii potrzebna jest pilna i konsekwentna edukacja klientów. Niezmierną pomocą jest tutaj współpraca nieruchomistów poprzez specjalistyczne sieci komputerowe MLS i ogłoszenia branżowe.
-
Transakcja w terminie to powód zadowolenia klienta. Jeśli transakcja nie jest wymuszona specjalnymi warunkami to kilku lub kilkunastu miesięczny okres czasu pozwala zaplanować strategię szukania kontrahenta, korygując cenę lub wymagania. Współpraca z innymi biurami jest tutaj obowiązkiem dla zapewnienia optymalizacji szukania kontrahenta.
-
Transakcja kompleksowa
Klient oczekuje, że stan prawny będzie zbadany i udokumentowany, tak, aby notariusz mógł sporządzić prawidłowy akt notarialny, uwzględniający uzgodnione warunki. W przypadku umów warunkowych i kredytów bankowych, akt powinien właściwie opisywać towarzyszące warunki ustanowienia hipoteki i wypłaty kredytu. Wydanie nieruchomości i sporządzenie prawidłowego protokołu z numerami i odczytami liczników mediów umożliwia zawarcie nowych umów na dostawę tych mediów. Wrażeniem klienta powinno być poczucie komfortu, że biuro nieruchomości pamiętało o wszystkim, co trzeba i załatwiło rzetelnie wszystkie sprawy, jeśli taki był zakres umowy pośrednictwa.
2. RADY DLA KLIENTA RYNKU NIERUCHOMOŚCI
-
Wybór biura
Wybierz porządne biuro z licencjonowanym pośrednikiem. Poznaj osobiście, kto posiada licencję zawodową i ubezpieczenie OC. Pamiętaj, że NIERUCHOMISTA, który jest członkiem Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, zrzeszonego w Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, poddał się tym samym jurysdykcji Komisji Odpowiedzialności Zawodowej. Powinien on zatem przestrzegać standardów zawodowych i etyki zawodowej. Sprawdź, czy biuro jest ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej w uznanej firmie. Również w tej dziedzinie sprawdzają się referencje klientów zadowolonych już dokonanych transakcji. Pytajcie Państwo o nie i zwracajcie uwagę czy jesteście starannie traktowani już na wstępie. Jeśli ktoś niema ma dla Was czasu, żeby wysłuchać wszystkie Wasze uwagi i życzenia to lepiej od razu szukać lepszego biura – ale bez przesady – NIERUCHOMISTA to nie ksiądz w konfesjonale i opowiadanie całego swojego życia nie należy do zakresu informacji niezbędnej dla nieruchomisty do przygotowania transakcji. -
Upewnij się, że biuro współpracuje z innymi biurami i będzie szukało kontrahenta na całym rynku. Niezbędnym jest dostęp biura nieruchomości do komputerowego systemu MLS umożliwiającego:
a) informację o wiarygodnych ofertach;
b) dostęp dla klienta ze strony www;
c) dokumentowanie transakcji;
d) statystykę obrotu;
e) wymuszenie aktualizacji ofert;
f) eliminację dublowania ofert. -
Umowa pośrednictwa „na wyłączność” z dobrym fachowcem współpracującym na rynku bez ograniczeń to możliwość optymalizacji transakcji we wszystkich jej aspektach. Prawidłowo realizowana umowa na wyłączność daje obustronną satysfakcję zamawiającemu i wykonawcy. Umowę podpisujesz tylko z jednym biurem a ono reprezentuje Cię na całym rynku, wobec innych biur i kontrahentów indywidualnych. Jeśli zdążyłeś już podpisać kilkanaście umów otwartych z różnymi biurami i nie obserwujesz zbytniego zainteresowania Twoją ofertą to należy wszystkie umowy otwarte wypowiedzieć i poinformować te biura, że oferta jest nadal aktualna, ale już poprzez wybrane biuro. Zadaniem tego wybranego biura jest takie ogłoszenie oferty, aby zapewnić jej najszerszą promocję i pracę wszystkich biur na rzecz realizacji tej oferty. Dobra umowa na wyłączność to najlepsza forma realizacji oferty pod względem cenowym i terminowym dla właściciela nieruchomości.
Narasta determinacja renomowanych nieruchomistów do współpracy w oparciu o umowy pośrednictwa z wyłączną reprezentacją zamawiającego wobec wszystkich innych biur nieruchomości - tzw. umowy „na wyłączność”. Należy konsekwentnie kontynuować edukację w tym zakresie, zwłaszcza w aspekcie korzyści dla klienta, a w rezultacie również dla biura nieruchomości. Niedopuszczalne jest szkodzenie interesom klienta poprzez ograniczenie liczby biur obsługujących daną ofertę (współpraca tylko z wybranymi biurami lub nawet brak jakiejkolwiek współpracy). Sukcesy firm stosujących już amerykański model umów z wyłączną reprezentacją i wynagrodzeniem dla obu biur reprezentujących sprzedającego i kupującego, pobieranym tylko od sprzedającego (6%+VAT), dowodzą, że możemy go wdrażać w całej Polsce już teraz, stopniowo, bez względu na liczbę biur aprobujących i przystępujących do takiej współpracy. Racja i satysfakcja biur stosujących te zasady jest jednoznacznie po stronie sprawdzonego w świecie systemu. Warto przypomnieć, że uzgodniony z Federacją Konsumentów tekst umowy pośrednictwa „na wyłączność” można znaleźć na stronie Warszawskiego SPON. Umowa ta zabezpiecza obie strony to jest Zamawiającego i Biuro.
3. STOWARZYSZENIA I POLSKA FEDERACJA RYNKU NIERUCHOMOŚCI WWW.PFRN.PL
Trudna do przecenienia jest rola STOWARZYSZEŃ POŚREDNIKÓW W OBROCIE NIERUCHOMOŚCIAMI zrzeszonych w PRRN - Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami statutowo zajmuje się sprawami dotyczącymi funkcjonowania tego zawodu i aspektami towarzyszącymi obrotowi nieruchomościami. Polska Federacja Rynku Nieruchomości obejmuje te sprawy spojrzeniem ogólnokrajowym i wykorzystuje również rozwiązania europejskie i światowe dla stymulowania pozytywnego rozwoju tego zawodu w Polsce. Zapraszamy na stronę Federacji www.pfrn.pl
Komisja Etyki i Odpowiedzialności Zawodowej SPON nadzoruje etyczne i formalno-prawne aspekty działania nieruchomistów – licencjonowanych pośredników w obrocie nieruchomościami, zrzeszonych w MSPON. Klient może skontaktować się bezpośrednio ze SPON lub jego Komisją Etyki w celu zasięgnięcia opinii lub przekazania swoich spostrzeżeń i uwag.
Działania SPON zmierzają do wykreowania tego zawodu z atrybutami zapotrzebowania społecznego z jednej strony i gwarancją fachowości i staranności, jako cechami osoby zaufania publicznego. Osoby niespełniające tych wymagań powinny bądź pozyskać te atrybuty bądź odejść z tego zawodu.
Wszystkich klientów zapraszamy do odwiedzenia strony regionalnego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami wchodząc nań poprzez odpowiedni link ze strony Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości www.pfrn.pl . Na stronie regionalnego stowarzyszenia można sprawdzić kto jest jego członkiem, znaleźć niezbędne telefony i adresy do biur nieruchomości oraz przeczytać o aktualnych sprawach dotyczących obrotu nieruchomościami.
Wybór, skróty, redakcja
Dr Ryszard Florek-Paszkowski
źródło: www.kn.com.pl