Wycena nieruchomości
PORTAL
rzeczoznawców
majątkowych

Opłata adiacencka

Opłatą adiacencką nazywamy obowiązkowe świadczenie pieniężne nałożone przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w związku z przeprowadzeniem określonych czynności na działce gruntowej, które spowodowały wzrost jej wartości.

Obowiązek wniesienia opłaty adiacenckiej może powstać w wyniku:
  • dokonania podziału gruntu na mniejsze działki, na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego,
  • przeprowadzenia scalenia i podziału nieruchomości,
  • wybudowania w obrębie nieruchomości urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.
Złożenie wniosku przez właściciela lub użytkownika wieczystego o podział nieruchomości gruntowej spowodowane jest najczęściej chęcią korzystniejszego jej użytkowania np. poprzez wydzielenie działek budowlanych. Jeżeli organ dokonujący takiego podziału (wójt, burmistrz, prezydent) wykaże, że czynność ta spowodowała wzrost wartości nieruchomości, ma prawo ustalić w drodze decyzji administracyjnej opłatę adiacencką stanowiącą dochód budżetu gminy.

Jeżeli wzrost wartości nieruchomości wynika z podziału dokonanego z urzędu (a nie na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego gruntu), wówczas właściwy organ nie ma prawa naliczać opłaty adiacenckiej.

Celem przeprowadzenia procedury scalenia nieruchomości i ich ponownego podziału na działki gruntu jest zapewnienie korzystniejszego niż dotychczas zagospodarowania nieruchomości, lepszego wyposażenia w urządzenia infrastruktury technicznej, ułatwienia dostępu nieruchomości do dróg publicznych. Każdy uczestnik postępowania w sprawie scalenia i podziału otrzymuje w zamian za nieruchomości posiadane przed scaleniem inne -ukształtowane w sposób korzystniejszy a więc najczęściej o wyższej wartości. W związku z tym właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych procedurą scalenia i podziału zobowiązani są do wniesienia na rzecz gminy opłat adiacenckich.

Pod pojęciem budowy urządzeń infrastruktury technicznej należy rozumieć budowę drogi oraz wybudowanie pod ziemią, na ziemi albo nad ziemią przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych.
Budowa tych urządzeń, znacznie poprawia warunki gospodarowania na nieruchomości a tym samym wzrasta jej wartość. W związku z tym w odniesieniu do takich nieruchomości wójt, burmistrz, prezydent miasta może ustalić opłatę adiacencką rozumianą jako udział właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości w kosztach budowy urządzeń infrastruktury.
Opłatę tą można naliczyć dopiero po stworzeniu warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo po stworzeniu warunków do korzystania z wybudowanej drogi.
Samo więc wybudowanie drogi lub przewodów w otoczeniu nieruchomości nie pozwala na obciążenie właściciela opłatą adiacencką.

Ustalenie opłaty adiacenckiej następuje w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta.
Stawka procentowa opłaty adiacenckiej ustalana jest przez radę gminy w drodze uchwały w wysokości nie większej niż 50% różnicy między wartością jaką nieruchomość miała przez podziałem, scaleniem i podziałem, wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością jaką nieruchomość ma po podziale, scaleniu i podziale, wybudowaniu urządzeń infrastruktury technicznej.

Decyzja o ustaleniu opłaty adiacenckiej może zostać wydana w terminie do 3 lat od dnia w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczną albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne, czy też od dnia stworzenia warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo od dnia stworzenia warunków do korzystania z wybudowanej drogi. Natomiast termin i sposób wnoszenia opłat przy procedurze scalenia i podziału ustalany jest przez wójta, burmistrza, prezydenta w drodze ugody z osobami zobowiązanymi do ich zapłaty, przez podpisanie protokołu uzgodnień.

Wartość nieruchomości określa rzeczoznawca majątkowy według stanu i cen wydania decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej.
Opłata adiacencka może być na wniosek właściciela nieruchomości rozłożona na raty roczne płatne w okresie do 10 lat. Należność gminy z tego tytułu podlega zabezpieczeniu przez ustanowienie hipoteki. Raty podlegają corocznej indeksacji wg stopy redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.

Istnieje możliwość odwołania się od wysokości opłaty adiacenckiej do samorządowego kolegium odwoławczego a w następnej kolejności do sądu.

Nie ma natomiast możliwości kwestionowania samej stawki tej opłaty (max 50% wzrostu wartości) ponieważ wynika ona z uchwały podjętej przez radę gminy.


Podstawa prawna:
  1. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz.U. z 2004 r. nr 261 poz. 2603 z późn. zm.) art. 98, 107, 143 - 148.
Henryk Jankowski
Rzeczoznawca majątkowy


Powyższy tekst pochodzi z portalu Kurier Nieruchomości

2006-05-27, [12682]
źródło: www.kn.com.pl
Zobacz artykuły i porady  |  Zobacz pojęcia i definicje