Kinezyterapia

Leczenie ruchem, gimnastyka lecznicza. Podstawą tej dziedziny fizjoterapii są ćwiczenia ruchowe. Ruch staje się środkiem leczniczym, mającym wpływ na cały organizm. Zadaniem kinezyterapii jest maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej i przygotowanie do dalszej rehabilitacji, np. społecznej.

Kinezyterapia stosowana jest w schorzeniach i dysfunkcjach narządu ruchu, w zespołach bólowych kręgosłupa, po zabiegach operacyjnych, po udarach mózgu, po zawale serca, a także w okresie ciąży jako przygotowanie do porodu.

kinezyterapia

Metoda PNF
Proprioceptiv Neuromuscular Facilitation - czyli torowanie nerwowo - mięśniowe jest koncepcją posiadającą własną filozofię i zasady pracy z pacjentem. Podstawowym celem terapii jest praca nad funkcją, której chory potrzebuje. Siła mięśni, zakres ruchu - to co jest ważne w tradycyjnym postępowaniu terapeutycznym jest tylko środkiem do uzyskania celu jakim jest funkcja. Koncepcja ta zaleca postrzeganie chorego w sposób całościowy, wykorzystując do terapii silne i zdrowe regiony ciała. Umożliwia to pełne wykorzystanie rezerw tkwiących w organizmie, motywuje do dalszego działania, a co najważniejsze zapewnia bezbolesną pracę, bez traumatyzujących fizycznie i psychicznie doznań. Chory powinien być partnerem fizjoterapeuty, określającym zakres i granice działania. To on ustala cele terapii. Terapeuta ma w tym wypadku rolę doradczą. Dzięki takiemu podejściu chory nawet z dużą dysfunkcją zachowuje dobrą motywację i jest pozytywnie nastawiony do współpracy z terapeutą.

kinezyterapia

Rollowanie to technika intensywnego automasażu powięzi i mięśni, przez co zbliżona jest to masażu sportowego.
Stanowi niezwykle skuteczną alternatywę dla osób nielubiących się rozciągać.
Rollowanie można wykonać na każdą partię ciała, a co najważniejsze pacjent sam może dostosować natężenie do jego obecnego stanu oraz potrzeb.

Korekcja wad postawy - termin ten odnosi się nie tylko do młodszej części społeczeństwa, ale coraz częściej problem ten dotyczy również dorosłych. Terapia skupia się na szerokiej gamie dysfunkcji min. stopy płaskie, koślawe, końsko - szpotawe, szpotawe, kolana koślawe i szpotawe, patologie w obrębie bioder, skolioza i inne deformacje kręgosłupa, patologie w obrębie klatki piersiowej i obręczy barkowej i coraz powszechniejsze "chodzenie na placach" i inne. Ćwiczenia dla dzieci, są opracowane w formie zabaw, aby najmłodsi z chęcią uczestniczyli w programie rehabilitacji. Terapia obejmuje ćwiczenia, pracę na tkankach miękkich oraz w niektórych przypadkach taping medyczny.